Oct242023

Наказ від 30.06.2023 № 1191 «Про затвердження Мінімальних вимог безпеки та гігієни ручного переміщення вантажів» набрав чинності з 01.09.2023.Мінімальні вимоги встановлюють норми безпеки та гігієни ручного переміщення вантажів на виробництві одним або більше працівниками (включаючи підйом, опускання, штовхання, підтягування, перенесення або пересування вантажу).

Нормативний документ є зразком нового типу нормативного документа, що базується на використанні ризикоорієнтовного підходу. Структура передбачає 4 розділи: «Загальні положення», «Обов’язки роботодавців», «Обов’язки працівників», «Фактори ризику». Нормативний документ вийшов за підписом директора Департаменту громадського здоров’я МОЗ України О. Даниленка.

Норми ручного підіймання вантажів базують на таких нормативних документах:

• Граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками, затверджені наказом МОЗ України від 10.12.1993 № 241 (далі – Наказ № 241).
  • Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затверджених наказом МОЗ України від 22.03.1996 № 59 (далі- Наказ № 59).
  • Додаток 15 Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджені наказом МОЗ України від 08.04.2014 № 248 (далі – Наказу № 248);
  • Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт (НПАОП 0.00-1.75-15)

Нормативні вимоги, які повинен виконати роботодавець стосовно працівників, залучених до ручного переміщення вантажів:

• забезпечує працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту;
  • здійснює організаційні заходи або використовує спеціальні засоби (зокрема, механічне обладнання), для того, щоб уникнути необхідності ручного переміщення вантажів;
  • забезпечує відповідну підготовку з питань безпеки та охорони здоров'я (зокрема у формі інформації про вагу вантажу; висоту підіймання вантажу; центр ваги найбільш важкої сторони, а також інструкцій, адаптованих до його робочого місця або роботи);
  • проводить інструктажі з питань охорони праці.
  • за свої кошти забезпечує проведення попереднього та медичних оглядів допущених до ручного переміщення вантажів працівників відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246 (далі – Наказ № 246).

Факторами ризику під час ручного переміщення вантажів є ризик травми спини, плечових зв'язок, розтягнення, переломів, а також запаморочення, втрати свідомості, чому можуть сприяти:

• параметри вантажу, що переміщується (зокрема, його габарити, вага, стійкість)
  • прикладене працівником фізичне зусилля, незручність положення тіла тощо;
  • незадовільні характеристики умов робочого місця, робочого обладнання або виробничого середовища, зокрема, відсутність достатнього простору, незадовільний стан робочої поверхні (підлоги), наявність перепадів рівнів робочої поверхні; кліматичні умови; відсутність належного взуття тощо);
  • темпом роботи, що задається технологічним процесом (режимом праці), відстанню перенесення вантажу тощо.

Працівник має право інформувати відповідальних осіб про будь-яку робочу ситуацію щодо якої вони мають обґрунтовані підстави вважати, що остання становить серйозну та безпосередню загрозу для безпеки та здоров'я.