Відповідно до норм МГП для розпізнавання осіб та об’єктів використовуються спеціальні розпізнавальні знаки (емблеми).
Спеціальні розпізнавальні знаки: а – Червоний Хрест; б – Червоний Півмісяць; в – Червоний Кристал
Ці емблеми мають, крім розпізнавальної, ще й захисну функцію.
Емблеми Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала використовуються як розпізнавальний знак для позначення належності людини або об’єкта до Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця. У цьому разі вони повинні бути меншими за розмірами порівняно з емблемами, що використовуються як захисний знак.
Під час війни або збройного конфлікту зображення емблем Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала як захисного знака є видимим позначенням захисту, передбаченого Женевськими конвенціями та Додатковими протоколами до них для медичного персоналу, медичних формувань та санітарно-транспортних засобів. Емблеми повинні мати якомога більші розміри, щоб забезпечити можливість їх розпізнавання на великих відстанях.
Емблеми Червоного Хреста, Червоного Півмісяця та Червоного Кристала слід використовувати виключно для захисту тих, хто має на це право. Тому застосування їх із метою викликати довіру противника і, скориставшись цим, знищити його або завдати його здоров’ю серйозної шкоди, згідно з нормами МГП, розглядається як акт віроломства. Тобто забороняється використання цих емблем на військових об’єктах, а також використання медичних об’єктів для укриття комбатантів, розміщення зброї і військової техніки.
Ураховуючи важливість питання про використання зазначених емблем, у нашій державі ухвалено Закон України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні».
Крім емблем Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала, конфліктуючі сторони для розпізнавання медичних формувань та санітарно-транспортних засобів мають право використовувати розпізнавальні сигнали: світлові, радіосигнали і вторинного радіолокаційного розпізнавання поряд із загальновизнаними міжнародними кодами та сигналами.
Для допитливих
Історія появи знаків Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала
У жовтні 1863 р. на першій міжнародній Конференції Міжнародного комітету Червоного Хреста, у якій брали участь представники чотирнадцяти країн, було прийнято емблему Червоного Хреста. Вона являє собою зворотні кольори швейцарського прапора з поваги до батьківщини Руху Червоного Хреста (запропонував заснувати цей рух громадянин Швейцарії Жан Анрі Дюнан (1828-1910). У 1862 р. було опубліковано його книгу «Спогади про Сольферіно». У ній висловлено дві пропозиції: 1) створити в мирний час у кожній країні групу добровольців для надання допомоги жертвам під час війни; 2) добитися того, щоб країни дали свою згоду забезпечити захист добровольців служби першої допомоги, а також поранених на полі бою).
Під час Російсько-турецької війни 1877-1878 рр. Османська імперія оголосила про те, що має намір використовувати замість емблеми Червоного Хреста емблему Червоного Півмісяця на білому тлі. Поважаючи емблему Червоного Хреста, влада Османської імперії, однак, обстоювала думку, що червоний хрест, за своєю природою, є образливим для мусульманських солдатів. Тоді емблему Червоного Півмісяця було тимчасово схвалено для використання до завершення конфлікту, а в 1929 р. Червоний Півмісяць було офіційно визнано як розпізнавальний та захисний знак.
Нині близько 150 національних товариств використовують емблему Червоного Хреста і близько 30 – емблему Червоного Півмісяця.
У грудні 2005 р. під час Дипломатичної конференції в Женеві держави ухвалили документ, що регламентує використання додаткової емблеми поряд з емблемами Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Нова емблема відома під назвою емблеми Червоного Кристала. Її використання дало змогу країнам, які не бажають використовувати емблеми
Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, приєднатися до Руху і стати його повноправними членами.
У 2007 р. Червоний Кристал став емблемою для використання урядами і Міжнародним рухом Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Знак Червоного Хреста
You can follow any responses to this entry through the RSS feed. Both comments and pings are currently closed.