Мобільний захисний екран МЗЕ

Mar312017

Розробка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

Призначений для захисту працівників від ультрафіолетового випромінювання (УФВ), що створюється під час електродугового зварювання, на нестаціонарних робочих місцях.

Під час електродугового зварювання інтенсивність УФВ, як правило,  перевищує гранично допустимі норми на відстані кількох десятків метрів від місця зварювання. Під опромінення можуть потрапити допоміжний робочий персонал, який знаходиться поряд зі зварником, а також випадкові люди, які опинились на небезпечній відстані від нестаціонарних робочих місць електродугового зварювання. До найбільш розповсюджених нестаціонарних місць зварювання, на яких виконується дугове зварювання  під відкритим небом і поряд з якими можуть опинитися незахищені люди, можна віднести: будівельні майданчики, місця аварійних та ремонтних робіт, місця використання зварювання в побутових цілях тощо.

Розроблений мобільний захисний екран МЗЕ складається з двох розсувних стойок, які можна регулювати по висоті за допомогою втулок, та поперечини з гаками, за які чіпляється спеціальний екран-світлофільтр, згорнутий в рулон на металевому стрижні.

Макет дослідного зразка МЗЕ

У нижній частині стойок розташовано 4 крюки, що дає можливість розміщувати рулон з екраном на висоті від 0,1 до 0,4 метрів для вентиляції, залежно від можливого місця зварювання. За допомогою втулок стрижень рулону надійно закріплюється на крюках, що надає додаткової жорсткості всій конструкції. До стойок, за необхідності, можливо кріпити різні ніжки. Так, кріплення ніжок типу «стрілка» дає можливість розташовувати декілька МЗЕ під кутом 90° (рис.), що забезпечує щільне огородження місця проведення зварювальних робіт.

Приклад розміщення МЗЕ під кутом 90°

У якості захисного екрану-світлофільтру МЗЕ використовується ПВХ-плівка Screenflex з наступними технічними характеристиками (таблиця).

ПВХ-плівка має червоний колір, який сигналізує про можливу небезпеку. Цей матеріал найкраще пропускає світло у видимому діапазоні в тепловій ділянці, що дає можливість безпечно спостерігати за проведенням зварювальних робіт, наглядати за дотриманням вимог безпеки праці, контролювати хід робочого процесу. Екран майже не затримує інфрачервоне випромінювання, що не сприяє парниковому ефекту, і забезпечує комфортні умови праці.

Технічні характеристики захисної плівки Screenflex

Властивості

Норматив

(стандарт)

Одиниці вимірювання

Якість

Світлофільтр ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання

EN 1598

Потужність фільтрації випромінювання зварювальної дуги, що дозволяє використовувати матеріал як захисний екран
Вогнетривкість

Стандартна класифікація вогнетривких властивостей та опір займанню матеріалу
Опір УФВ

Властивість протистояти УФВ зварювальної дуги
Світлопропускання

0,01–13

Кількість видимого світла, що проходить крізь матеріал
Звукоізоляція

DIN 52210

dB

>35

Усереднений рівень звукового тиску (частота 0,1–3,2 кГц), що знижується завісою площею 1,76 м2 і товщиною 5 мм
Твердість за Шором А

EN ISO 868

Sh A

Шкала від 0 (м’який) до 100 (твердий)
Опір розриву

DIN 53515

N/mm

Міра необхідної сили для розривання зразку, що потріскався
Стійкість до розривів

ASTM

D 638

EN ISO 527

N/mm2

Максимальне зусилля, що витримує матеріал до розриву
Розтягнення розриву

Максимальне розтягнення матеріалу до розриву
Розтягнення після розриву

Розтягнення, що триває після розриву матеріалу на місці розтягнення
Термічна провідність

ASTM C 177

W/m.K

Чим менше це значення, тим більш ізолюючим є матеріал
Температура розриву від холоду

ISO 8570

˚C

Температура, за якої матеріал, що скручується, розривається. Точка хрупкості.
Температура використання

EN 1876

˚C

від -15 до +50

Температурний діапазон, в якому матеріал зберігає свої механічні властивості (гнучкість)
Теплоємність

ISO 11357

kJ/kg.K

1,6

Енергія, необхідна, щоб підвищити температуру 1 кг матеріалу на 1˚C
Поверхневий опір

IEC 60093

Ω·cm

4·1013

Електричний опір поверхні матеріалу, виміряний під напругою 500 В
Абсорбція води

EN ISO 62

-0,2

Зміна маси матеріалу після перебування в окремих умовах (виділення)
Щільність

ASTM D 792

g/cm3

1,2–1,3

Маса одиниці об’єму

Застосування МЗЕ забезпечує наступні переваги:

• · компактність,
  • ·легкість монтажу,
  • ·зручність у переміщенні,
  • ·наявність налаштувань під нерівність поверхні,
  • ·можливість безпечного стороннього нагляду за ходом робіт.

До позитивних нововведень можна віднести також розташування на поверхні захисної плівки екрану знаків безпеки.